Stres psychiczny a regeneracja mięśni po wysiłku
Wiemy, że stres nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. W kwestii wszelkich osiągnięć treningowych jego nadmiar prowadzi do gorszych wyników sportowych z uwagi na niewykorzystanie w pełni naszego potencjału.
Objawy stresu psychicznego
A) Szybsze męczenie
B) Spadek siły
C) Potrzeba dłuższej regeneracji pomiędzy seriami
Powyższe punkty są wielu z nas znane, a głównym powodem jest wpływ stresu na zmęczenie układu nerwowego, który nie pozwala nam na odpowiednią aktywację włókien o charakterze siłowym.
Regeneracja mięśni po ćwiczeniach
Regeneracja po ćwiczeniach jest bardzo istotna. Pozwala na utrzymanie naszego ciała w zdrowiu, wpływa również na nasze treningowe postępy.
Wysiłek fizyczny jest bardzo potrzebny człowiekowi. Nasze ciało jest stworzone do ruchu i aktywności. Natomiast zawsze powinniśmy pamiętać, że nie tylko sam wysiłek jest kluczowy ale również i odpowiedni odpoczynek po nim. Jest on istotny przy regularnych treningach o charakterze siłowym i wytrzymałościowym. Wprowadzając odpoczynek do naszej codzienności, powinniśmy zwrócić uwagę czy wpływa on zarówno na układ nerwowy jak i mięśniowy. W przeciwnym razie narażamy się nie tylko na spowolnienie postępów, lecz także na pogorszenie stanu zdrowia.
Co przyspiesza regenerację mięśni?
Odpowiedni odpoczynek w procesie treningowym jest o wiele ważniejszy niż samo wykonywanie ćwiczeń. Dzieje się tak ponieważ, proces naprawy mięśni zaczyna się dopiero po zakończeniu aktywności fizycznej. Natomiast żeby założenia treningowe były realizowane, potrzebny jest odpowiedni wypoczynek. Dlatego to wszystko powinno ze sobą współgrać.
Podczas trenowania regularnie mądrze, nie zapominajmy o przerwie po ciężkim treningu. Powinniśmy również zadbać o odnowę biologiczną i nie zapominajmy o roli automasażu. Wpływają one korzystnie na tkankę mięśniową i zapewniają nam przyjemny relaks.
Jak do tego dołączymy kontrolę nad stresem i odpowiednie przeciwdziałanie to wszystkie te czynniki pozwolą na właściwe zadbanie o nasze mięśnie, jak i postępy na treningach.
Podsumowanie
Bardzo ważne jest aby w okresach wzmożonego stresu, częstotliwość treningów uległa zmniejszeniu. Intensywność treningu w okresie wzmożonego stresu nie powinna przekraczać 70-75%. Nie wskazane są wydłużone tempo, krótkie przerwy miedzy seriami, czy praca do upadku.