LATERALIZACJA - WYRÓWNAJ DYSPROPORCJE!
Lewy biceps większy od prawego? Prawy pośladek silniejszy od lewego? Tak, to możliwe, a odpowiedzialna jest za to lateralizacja. Czym jest i czy można te dysproporcje wyrównać dowiesz się poniżej.
LATERALIZACJA - CO TO?
Mogą być za to odpowiedzialne geny, a pisząc “za to” mam na myśli ilość włókien mięśniowych, czy miejsce przyczepu mięśnia. Jednak w większości przypadków mamy do czynienia z lateralizacją, czyli asymetrią ciała ludzkiego. Jest to naturalna cecha ludzkiego organizmu, polegająca na dominacji jednej ze stron (prawej lub lewej), a wynika to z różnic w budowie półkul mózgowych, co może objawiać się np. zróżnicowaną koordynacją.
A jaki ma to związek z treningiem i wyglądem, czy siłą mięśnia? A no taki, że nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować ile siły z danego mięśnia wkładamy w wykonanie ćwiczenia. Dla przykładu, jeżeli wykonujemy ćwiczenie bez separacji na każdą stronę, np. klasyczny hip thrust ze sztangą, a jeden pośladek mamy słabszy od drugiego, to ten silniejszy pośladek będzie przejmował pracę tego słabszego.
Pewnie zastanawiasz się teraz w jaki sposób najlepiej ćwiczyć, aby wyrównać dysproporcje. Być może nawet wpadł Ci do głowy pomysł, aby wykonywać ćwiczenia oddzielnie na każdą ze stron (np. na prawy i lewy biceps). Jeśli tak, to należy Ci się pochwała, bo jest to bardzo dobry pomysł, z tym że trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. A jakich? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Na co w takim razie najlepiej zwracać uwagę?
Zacznijmy od tego, że wykonywanie ćwiczeń na daną partię oddzielnie daje możliwość użycia większej siły, niż wykonując to ćwiczenie bez separacji. Spowodowane jest to angażowaniem do pracy większej ilości włókien mięśniowych.
To teraz skup się czytaj uważnie, na co zwrócić uwagę wykonując dane ćwiczenie z separacją na strony. Czasem wykonując ćwiczenia w ten sposób podświadomie oszukujemy samych siebie, ponieważ angażujemy inne mięśnie, aby pomóc sobie wykonać dany ruch, tym samym wspierając np. słabszy mięsień, czego chcieliśmy uniknąć, bo przecież po to zrezygnowaliśmy z niektórych ćwiczeń wykonywanych bez separacji.
Co w takim wypadku najlepiej zrobić?
- Przede wszystkim skupić się na pracy danego mięśnia i myśleć o nim w trakcie wykonywania ćwiczenia.
- Kolejna kwestia, to pozycja ciała. Należy ustawić się tak, aby ciało było stabilne i się nie chwiało.
- Co następnie? Jeżeli mimo wszystko zauważysz, że ciało nie jest stabilne, wykonuj ruch powoli, nawet możesz pokusić się o jednosekundową pauzę na początku i na końcu ruchu.
- Ostatnia już kwestia - jeżeli występują dysproporcje w sile danego mięśnia, to staraj się wyrównać obciążenia, tak aby obie strony pracowały z takim samym ciężarem. Nie rób tego na siłę, bo w gruzach legną poprzednie punkty. Jeżeli jedna strona pracuje na mniejszym obciążeniu, to zacznij od zwiększenia ilości powtórzeń w serii na tę stronę. Następnie możesz wykonywać np. połowę powtórzeń z mniejszym obciążeniem, a drugą połowę z takim samym jak druga strona. Kolejnym krokiem może być wykonywanie jednej, bądź większej ilości serii z większym obciążeniem. Stosuj ten schemat do momentu aż wyrównasz dysproporcje w sile mięśni po każdej ze stron.
Pamiętaj, że możesz mieć wpływ na wyrównanie dysproporcji. Najważniejsze co należy w takiej sytuacji zrobić, to sumiennie pracować nad ich wyrównaniem. Skupiaj się na pracy danego mięśnia/grupy mięśniowej, pilnuj postawy ciała, aby być stabilnym i nie rób niczego na siłę. A! I daj sobie czas, nie spiesz się. Jeżeli będziesz wykonywać pracę sumiennie, efekty Cię nie ominą.